NEDEN ORTOPEDİK YATAK?

Hayatımızın büyük bir bölümünü uykuda geçirdiğimiz bir gerçek. Bu süreyi nasıl geçireceğimiz ise bizlerin elinde.  Teknolojinin ve tıbbın bir arada ilerlemesi ve de artan ihtiyaca göre yatak sektöründe de farklı nitelikte yatakların oluşumuna sebep olmuştur. Varyasyonlar gösteren söz konusu ortopedik yatakların başlıca amacı vücudunuzu destekleyen sağlığınız açısından en uygun yatış pozisyonunu sağlamasıdır. 

Ortopedi nedir?

Daha açık ifade ile Ortopedi kelimesinin anlamı “orthos” ve “pedia” kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. En temelinde ise ortopedi, iskelet ve kas sistemlerini ve bu sistemlerin karşılaştığı sorunların bütününü inceleyen bir bilim dalıdır. 

Ortopedik Yatak Nedir? Çeşitleri Var mıdır? 

Başta belirtmek gerekir ki ortopedik yatağın belirlenmiş genel geçer bir özelliğinin olmaması, ortopedik olarak nitelendirilen birçok ürünün doğmasına neden olmuştur. Örnek olarak Visco Elastik Yatak ve ya Lateks yataklar dışında yaylı yataklar da ortopedik olarak nitelendirilebilir. Burada asıl değişkenlik gösteren yatakların konfor derecesi, vücüda sağladı destek, üretilen ürünün kalitesi gibi işlevlerin olmasıdır. Bunlar visko akıllı yatak, lateks yatak, yaylı yatak, paket yaylı yatak gibi farklı isimlendirmelerde karşınıza çıkabilmektedir. Elbette her ortopedik yatak kullanan kişinin bedensel yapısına göre de değişim göstermektedir. Boy ve kilonuza göre kullanacağınız yatağın da bu ölçümlere uygun olması gerekmektedir. Fazla kilo sahibi kişilerde yatağın kişinin kilosunu destekleyebilecek olması gerekmektedir. 

Eski tarz yataklarda karşılaşılan yatak yüzeyindeki düzlem bozuklukları, vücudunuz üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Ertesi gün uyandığınızda vücudunuzda bölgesel ağrılarını ve de uyku bozuklukları gibi problemleri yaşıyorsanız, bunların başlıca nedenleri ortopedik olmayan yataklar kullanıyor olmanızdır. 

Ortopedik yatak ise adından da anlaşılacağı üzere iskelet ve kas yapısını destekleyen ve bu sisteme adapte olabilen yataklara verilen isimdir. Bu yüzden, herhangi bir yatağın ortopedik adıyla isimlendirilmesi için, vücudu en ideal şekilde ve sağlıklı biçimde desteklemesi, rahat ve bir o kadar da kaliteli bir uyku sunması olarak nitelendirilebilir. Bununla birlikte şu aşamada kavramsal olarak ortopedik yatak olgusunu bilimsel noktada kanıtlar sunabilecek bir içerik olmadığı gibi bir nevi jargon niteliğinde kullanılmaktadır. Yataklar ile ilgili bir isimlendirme gerekliyse kişiye özel ortopedik olarak isimlendirilmesi çok daha anlamlı olacaktır.

Omurganız Açısından Önemli 

Gün içerisinde omurganızın ideal duruş şekline göre hareket ediyorsanız, uyku halindeyken sizin için bunu ortopedik yataklar sağlar. Aslında yatak yüzeyinde oluşabilecek dengesiz eğilimler, omurlarınıza da dengesiz bir yük bindirimine sebep olmaktadır. Bu da ilerleyen süreçte çok daha ciddi sağlık problemleri ile karşılaşmanıza neden olabilir. Ortopedik yatakların ise en büyük avantajı vücudunuzun doğal kıvrımlarına uygun şekilde hareket etmesidir. Bu sayede omurga ve bağ dokularınıza fazladan bir yük bindirmez. Bununla birlikte doğru olarak bilinen bir yanlış da bel sorunu yaşayan kişiler için sert yapıdaki yataklarda yatılmasının önerilmesidir. Ancak bu durum her zaman geçerli olmamaktadır. Aksine iyi bir yatak kişiye verimli bir uyku sağlayacağı için ertesi gün kendini çok daha iyi hissetmesini sağlayabilir. Hatta ağrılarını bile belirli bir düzlemin altına indirebilir. Hatta kullanılan yatak kişinin uyku sırasındaki dönüşüne rahat bir zemin hazırlarsa bu eylem duyulabilecek ağrılara da son verebilmektedir. Bazı bilimsel çalışmalarda ise çok sert almayan ancak çok da yumuşak olmayan yataklarda yatan ve bel ağrısı duyan kişilerin ağrılarında azalmalar yaşandığı tespit edilmiştir. 

Geçirdiğiniz süre düşünüldüğünde, daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için ortopedik yatak kullanmanız oldukça önem taşır.  Elbette günümüzde serbest piyasada dolaşan birçok ürün ortopedik isimlendirmesiyle satışa sunulmaktadır. Yastık, yorgan, ayakkabı ve de konumuz olan yatakların reklamlarında sıklıkla kullanılan ortopedik kelimesi pazarlama taktiği olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle bir yatak satın almak istediğinizde dış görünüşüne, sertliğine ya da yumuşaklığına aldanarak tonlarca para harcamayın. Yatağı satın almadan öncelikle uzanarak, farklı yönlere dönerek ve gözlerinizi kapattığınızdaki rahatlığınızı hissederek deneyin. Elbette kilonuza göre en ideal yatağı tercih edin. Tabi bir de barındırdığı özellikleri ve içeriğindeki malzemeler ile ilgili detaylı bilgi sahibi olun.

Yatak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortopedik yatak “s” şeklindeki omurga yapısını korumalıdır.

İyi bir ortopedik yatak vücudun boşlukta kalan kısımlarını desteklemelidir.

Doğrusu gereğinden fazla sert olmamalıdır. 

Fazla yumuşak olmamalıdır. Desteklemede problem yaşanması vücut üzerinde ağrılara sebep olacaktır. 

Yatak yüzeyi yazın terletmeyecek kışın da ısıyı koruyabilecek özellikte olması gerekmektedir. Bu nedenle mevsimlik yataklar tercih edilmemelidir.

Yatakların yay sistemlerinin kaliteli ve tüm noktaları destekler nitelikte olması, vücudun da uyku sırasındaki hareketini kolaylaştırarak rahat bir uyku sağlayacaktır. Ayrıca ilerleyen süreçte çökme ve deforme yaşanmasını engelleyecektir. 

Tüm bu özellikler ortopedik bir yatak tercihinde önem arz eden faktörlerdir. Bununla birlikte yatağın ebadı özellikle çift kişilik yataklarda oldukça önemlidir. Eşlerin uyku esnasındaki dönüşleri ya da hareketleri birbirini rahatsız etmeyecek düzlemde geniş bir yatak yüzeyine sahip olmasına bağlıdır. 

Bir başka tercih mekanizması ise ortopedik yataklarda kullanılan malzemenin niteliği ve miktarıdır. Özellikle yatak almak için girmiş olduğunuz teşhirde imkan sahibi iseniz yatak üzerine uzanarak kısa bir süre de olsa yatak konforunu tecrübe etmeniz yararınıza olacaktır. 

Bir diğer bahsedilmesi gereken konu ise yatak altına alacağınız bazanın yatak ile uyumlu olmasıdır. Ölçü olarak uyuşmazlık yaşanırsa ya da birbirini destekler özellikte olmazsa taşma ve kaymaların önüne geçerek kaliteli bir uyku çekebilirsiniz. Özellikle son süreçte gündemde olan latalı bir baza tercihinizde olabilir. Latalı baza, yatağınıza daha iyi bir esneklik sağlayacaktır, bununla birlikte alt taraftan gelecek hava geçirgenliği nedeniyle yatağınızın içerisinde bakteri, mikrop ya da küf oluşmasını azaltarak ve yatak bünyesinde koku gerçekleşmesini geciktirecektir. 

Elbette bir defa alındımı ömür boyu yatak kullanılması bir süre sonra uyku kalitenize zarar verecektir. Bu nedenle yatağınızın belirli aralıklarla değişimini gerçekleştirmelisiniz. Bu değişiklikteki ideal olan zaman aralığı 7 yılda bir olarak tavsiye edilmektedir. Ayrıca yatak içinde dökülen ter kişi başına her gece 285 mldir. Bununla birlikte kişi yatak yüzeyine yıl içinde toplam 454 gram ölü deri hücresi bırakmaktadır. Bu da ölü deri hücrelerinden beslenen mite’lar ve bu mite’ların dışkılarından beslenen bakterilerin artmasına, bir süre sonra kötü koku hatta alerjik sağlık problemlerinin oluşmasına sebep olmaktadır. 

Ortopedik Yatak Fiyatları

Ortopedik yataklarda fiyatı belirleyen en önemli özellik, yatağın üretiminde kullanılan madde ve teknolojidir. Farklı markalar ile birlikte visco ortopedik yataklar yaklaşık beş bin Türk lirası gibi bir rakamda seyrederken, cep dostu en uygun yaylı ortopedik yataklar iki yüz-üç yüz lira seviyelerinden başlamaktadır.

En temelinde tek kişilik ortopedik yataklar 250 Türk lirasından başlarken, çift kişilik yataklar 500 Türk lirasından başlamaktadır. Yatak malzemesinin kalitesi arttıkça bu rakamlar 5 bin civarına yükselebilmektedir.

Ortopedik kavramı bildiğiniz gibi birçok ürünün sıfatı olarak piyasa sunulmaktadır. Çünkü sıfat olarak bakarsanız, tam karşılığı fazladan destek anlamı taşımaktadır.

  

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*