ORTOPEDİ NEDİR, NE ANLAMA GELİR?

Ortopedi kelimesinin kelime kökü antik yunana kadar geriye gitmektedir. Bunlar “düzgün” anlamını taşıyan orthesis veya orthos kelimeleri ile çocuk anlamına gelen “pedia” kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. 

Günümüzdeki bilimsel açıklaması ise hareket sitemimizdeki kas, sinir ya da eklem hastalıklarını, kırık- çıkık, doğuştan ya da sonrasında deforme olan şekil bozukluklarına çözüm bulmaya çalışan cerrahi daldır.

Dahası, ortopedi genel cerrahinin bir alt dalı olup, bu bölümdeki cerrahların şekil bozukluklarını giderme çabaları ile oluşmuş ayrı bir uzmanlık alanıdır. 

Söz konusu şekil bozuklukları, insan vücudundaki kemik, eklem, kas, ve sinir hareket akışını sağlayan organlardır. 

KAS NEDİR?

Kas vücudun asıl şeklini oluşturan, iskelet sistemini ve de iç organların hareketini ve korumasını sağlayan yapıdır. Kasların tanımlamasında birden fazla açıklama bulunmaktadır. Bunlar;

– Telimsi dokuya sahip vücudun hareket mekanizmasını sağlayan organ  

– Gerilmesi ve kasılması sayesinde vücuda hareket olanağı oluşturan et dokusudur. 

– Kasılıp gevşeme özelliğine sahip hücre yapısından oluşan doku.

Kasların genel olarak özellikleri şunlardır; 

– Sakin bir şekilde kasılıp gevşeme özelliğine sahiptir.

– Kaslar iskelet yapısının hareketini sağlamaktadır.

– Vücudu şeklini oluşturur.

– Kan hücrelerinin vücut içerisindeki devinimini sağlar.

– Kalbin çalışmasındaki en önemli etmendir.

– Günlük pratiklerimizdeki davranışlarımızı ( yemek yemeyi, konuşmayı, gülmeyi, ağlamayı) gerçekleştirmedeki en büyük rolü oynar.

Bu hareketlerin her birini farklı kas tipleri gerçekleştirmektedir. 

Çizgili Kaslar: bunlar uzunlamasına ve silindir biçimindeki yapılardır. Beynimizle kontrol edebildiğimiz ve düz kasalara göre daha hızlı çalışmaktadırlar. İnsan vücudunun büyük bir bölümü çizgili kaslardan oluşmaktadır. Kendi içinde de Kol, Abdomen, Bacak, Baş, Boyun, Toraks, Sırt gibi bölümlere ayrılmaktadır. 

Düz Kaslar: düz kaslar mekik biçiminde olup, isteğimiz dışında hareket etmektedirler, bunlar vücut içersinde sindirim, solunum, boşaltım, üreme kısımlarında yer almaktadırlar. Kalp dışında vücuttaki bütün organların içeriğinde yer almaktadır. 

Kalp Kası: Çizgili kas olup, kontrolümüz dışında çalışmaktadır. 

EKLEM NEDİR?

Eklem, vücudumuzdaki kemiklerin bir araya geldikleri noktada yer almaktadırlar. Eklemler olmadığı takdirde kemikler birbiri ile bağlantı kuramazlar. Eklemlerin büyük bir bölümü, vücudumuzdaki kemiklerin hareketini sağlayacak şekilde konumlanmıştır. Eklemler kendi içinde üçe ayrılmaktadır. Bunlar; 

Hareketli eklemler, Yarı Hareketli Eklemler, Hareketsiz Eklemler

Hareketli Eklemler: Kalça, bilek, omuz ya da çene gibi kısımlar örnek olarak verilebilir.

Yarı Hareketli Eklemler: daha az hareket etmektedirler. Omurlarımızın arasında kalanlar yarı hareketli eklemdir.

Hareketsiz Eylemler: tamamen hareketsiz eklemlerdir. Bunlar kafatasını oluşturan kemiklerin bağlantısını ve kuyruk sokumumuzda yer alan omurlardaki eklemlerdir.  

Genel olarak eklemler yumuşak bir doku ile kaplıdır. Bu onların kemik hareketlenmeleri sırasında zarar görmemesini sağlamaktadır. Bunu sağlarken “sinoviyal” olarak isimlendirilen bir sıvı oluşturmaktadır. Kişilerde yaşlanma süreci ile birlikte bu sıvı giderek kendini yenilemez ve giderek kaybolur. Bu durum ise kemiklerin birbiri ile sürtünmesine yol açarak, deforme rahatsızlıklara neden olmaktadır. Sonuç olarak, kireçlenme, aşınma gibi acı verici rahatsızlıklarla karşılaşılır. Bu durumun yaşanmaması ya da geciktirilmesi için beslenme düzenine dikkat edilmeli sağlıklı ve hareketli bir yaşam şeklini benimsememiz gerekmektedir. Özelikler fazla kilolar, obezite, kemiklere aşırı yük bindirmesi sonucu bu söz konusu sıvının azalmasını hızlandırarak eklem rahatsızlıklarını arttırmaktadır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*