ORTOPEDİK  ÜRÜNLER  NELERDİR?

Ortopedik ürünler insan vücudunu desteklemesi, duruşunu düzeltmesi, omiriliğin , kollarla bacakların  hareketinin düzenlemesi açısından uygun ürünlerdir. Bu ürünler kişilerin daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam geçirmeleri için önemli ürünler olduğundan dolayı kullanımında hassasiyet gerekmektedir. Ürünlerin  bilinçsizce kullanılmaması için  bir doktor tavsiyesi ile vücutta doğru uygulamalarla kullanılması gerekmektedir. Oluşan rahatsızlıklara göre ortopedik boyunluk , korse, ayak parmak düzenleyicisi, ortopedik yastık, dizlik ve bileklik gibi ürünler bulunmaktadır. Peki bu ürünler ne işe yarar ve nasıl kullanılmalıdır?

 BOYUNLUK NEDİR? NEDEN KULLANILIR?

Boyunluk , boyun ağrılarında , zedelenmelerinde, incinmelerde, ameliyat tramva sonrası istirahatlar ve korumalarda, ciddi burkulma ve zorlanmalarda  bazen de boynu dinlendirmek için  hastanın boynuna takılan medikal üründür. 

 Boyunluklar sadece boynu kavrayan süngerden oluşabileceği gibi bazen Philadelphia tipi sert bir yapıdan oluşan boyunluklar da mevcuttur. Bu tür boyunluklar genelde platin yerleştirilen boyun ameliyatlarından sonra doktorun tavsiyesi ile kullanılır.

Boyunlukların kullanım süresi de önemlidir. Genellikle 3 aydan fazla kullanılan boyunluklar boyna zarar vermeye başlayacağı gibi bu konuda muhakkak doktora başvurulmalıdır.

KORSE NEDİR? NE İŞE YARAR?

Sırt korsesi bel ve sırt ağrılarının tedavisi için , duruş bozuklukların çözümü ve kamburluk gibi birçok rahatsızlıkta kullanılmaktadır. Özellikle masa başında çalışan kişilerde sırt ağrıları ve duruş bozukluğu sıklıkla rastlanan durumlardır. Fizyoterapi tedavisi görmeden düzenli korse kullanımı ile bu sıkıntılar giderilebilir. Yine de  Korse kullanımından önce muhakkak doktora başvurmanız gerekmektedir.

 Korseyi ne amaçla alacağınızı bilmek önemlidir.Piyasada titreşimli sırt korseleri satılmaktadır. Ancak bu taraz korseler duruş bozukluğunu düzeltmek için  fayda sağlamazlar. Titreşimli sırt korseleri sırt ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Fakat bu korseler kişiyi tembelleştirebilir. Bu nedenden dolayı duruş bozukluğu olanlara titreşimli sırt korsesi kullanmamaları gerekmektedir. Sırt korselerinin kullanım süresi değişmekle beraber genelde 21 günlük bir süre tavsiye edilmektedir.

DİZLİK NEDİR? NE İŞE YARAR?

Yoğun kullanılan eklem bölgelerinden birisi diz eklemidir. Farklı nedenden dolayı diz eklemi çeşitli hasarlara maruz kalabilir. Zorlanmalar, diz ekleminde menisküs yırtılmaları, tendinit, bağ zorlanmaları gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda eklemi desteklemek amacıyla çeşitli materyaller kullanılabilir.

Eklemlere  binen yükü azaltmak, yeni oluşacak ödemi engellemek ve  problemin ilerlemesini durdurmak için mevcut rahatsızlığa uygun dizlikler bulunmaktadır. Farklı kumaş çeşitleriyle, elastik yapıya sahip olan ortopedik dizlikler diz bölgesini mükemmel bir uyumla sararak desteklerken, terlemeyi engellemekte ve bölgenin nefes almasını sağlamaktadır. Böylece kişinin dizliği kullanırken rahat etmesi, kullanım süresini uzatması ve dizlikten aldığı verimi en üst seviyeye çıkartması hedeflenmektedir. Ortopedik dizliklerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi; dizliğin dikişi bölgeleridir. Dizlikteki dikişler; elastik yapıya uygun ve zorlanmalara karşı sağlam olmalıdır. Ortopedik dizliklerden alınacak verimin yüksek olması için dizlikler bacak ölçüsüne uygun olarak alınmalıdır. Ortopedik  dizlikleri kullanmadan önce mutlaka bacak ölçümlerinizi yapmanız uygun gerekir. Bedeninize büyük olan ortopedik dizlikler eklemi desteklememekte, küçük olan ortopedik dizlikler ise dolaşım problemi oluşturabilmektedir. Yapılan ölçümler sonucunda XS, S, M, L, XL bedenlerinde üretilen dizliklerden size uygun olanı seçmeniz dizlikten alınacak verimi arttıracaktır.

Günlük yaşamınızda merdiven inip çıkarken, egzersizler esnasında, eklem zorlanmalarında veya günlük işlerinizi gerçekleştirirken diz ağrısı yaşıyorsanız; ağrılarınızı hafifletmek ve ağrılarınızın ilerlemesini engellemek amacıyla ortopedik dizliklerden faydalanabilirsiniz. Rahatsızlığınıza uygun doğru ortopedik dizliği kullanarak, siz de ağrılarınızdan kurtulabilir ve ağrılarınızın tekrardan oluşmasını engelleyebilirsiniz. 

ORTOPEDİK BİLEKLİK NEDİR? NEDEN KULLANILIR?

Bileğimiz tendon yaralanmaları, zedelenme , sinir sıkışması romatizmal hastalıklar gibi birçok rahatsızlığa maruz kalabilir. Bu durumlarda fizik tedavi uzmanına başvurulacağı gibi  “ortopedi medikal” olarak da bilenen özel çalışan ortez-protez ve tıbbi malzeme mağazalarından önerilen ürünleri satın alınır. Ortopedik bileklikler el bileği ve parmakların doğru pozisyonlarda tutulmasına yardımcı olmaktadır. Bu bileklikler elin çok kullanılmadığı vakitlerde takılması ve eli herhangi bir işe maruz bırakılmaması gerekmektedir. Bilekliğin takıldığı sürece bilekte kızarma ya da kaşıntı olmamasına dikkat edin . Bilekliği çıkardıktan sonra eli esnetecek hareketlerde bulunun. Bilekliğinizin temizliği ile ilgili satın aldığınız mağazadan muhakkak bilgi almanız tavsiye edilir.

AYAK PARMAK DÜZELTİCİ NEDİR? HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

Ayaklarımız gün içinde uzun bir süre kapalı kaldığı için en çok deformasyona uğrayan bölgelerimizdendir. Özellikle ayak parmaklarında şekil bozuklukları, kemik kaymaları sıklıkla görülmektedir. Ayak parmak bozuklukları özellikle kadınlarda daha sık görülen bir deformasyondur.

Ucu sivri, yüksek topuklu ayakkabılar, kovboy çizmeleri ayak parmaklarındaki şekil bozukluklarından başlıca sorumlu tutulan ayakkabı çeşitleridir. Kadınlarda daha sık görülmesi, topuklu ayakkabıları sıklıkla tercih etmelerine bağlandığı gibi, bağlarındaki yapısal gevşeklik de neden olarak gösterilir.

Ayak parmak düzenleyicilerin  internetten satışı olduğu gibi medikal ürünleri satan mağazalardan da  parmağınızın yapısına göre tercih edebilirsiniz. 2 yahut 3 ay düzenli kullanım ile parmakta düzelmeler başlayacaktır. Bununla beraber öncelikle doktor kontrolünden geçip daha sonra bu ürün kullanılmalıdır. Parmak bozuklukları için doktorunuz bir operasyon da önerebilir.

 ORTOPEDİK KOL ASKISI NEDİR? NE İÇİN KULLANILIR?

Yaralanmalar ve bir ameliyat sonrasında omuzun iyileşmesini hızlandırmak amacıyla omuz askıları önerilmektedir. Bu ürünler  kol ve omuzu istenildiği pozisyonda sabitlemekte ve deformasyonlardan korumaktadır. Kol askısını giymek için kolu dirsekten bilek desteğine kadar desteklemek için yaralı kolu cebe yerleştirmeniz yeterlidir. Dirseği 90 derece bükerek tutarak, kolu vücuda yakın tutmalıdır.

 Bu askıların gabardin kemerli ve fileli olanları mevcuttur. Fileli kol askıları hava alabilen file kumaştan üretilmiştir elde yıkama ile temizliği sağlanmaktadır. Gabardin askılar ise gabardin kumaştan üretilip genelde kol kırıklarında takılmaktadır. Bu ürünleri kullanmadan önce muhakkak doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

ORTOPEDİK YASTIK VE MİNDER NE İŞE YARAR?

Ortopedik yastık boyun ağrısı çeken kişilerin, boyun düzleşmesi yaşayan bireylerin kullanması gereken ürünlerdir. Bu şekilde olan  anatomik yastıklarda yüksek olan kısmı kullanmalı, ve boyun kısmını yüksek yere oturtmalıdır. Yüksek bölüme yatıldığı  zaman ortopedik yastıklar ısıya duyarlı yastıklar olduğu için ısıyla ve ağırlıkla beraber yavaş yavaş inerek boyundaki bütün boşlukları dolduruyor. Bu sayede ağrıları ve kireçlenmeyi azaltmış oluyor. Ortopedik yastıklar visco ve lateks olmak üzere ikiye ayrılır. Lateks yastıklar daha dolgundur. Ama yüz üstü yatan kişilerde ağırlık olarak daha düz  visco malzemesinden oluşan yastıklar öneriyoruz. Çünkü visco yastıkta yüz üstü, yan ve sırt üstü yattığınızda yastık tüm boyun boşluklarını dolduruyor.

Daha kaliteli uyku ve yaşam için boyun ağrılarınızda muhakkak ortopedik yastık kullanmanız tavsiye edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*