ORTOPEDİK AYAKKABI

Günlük yaşamımızın sağlıklı ve konforlu geçmesini etkileyen en önemli unsur rahat bir ayakkabı seçimidir. Tüm gün ayakkabının içinde kapalı kalan ayaklarımız rahatsız ayakkabılarla deformasyona uğrayabilir. Bunun için rahat , doğru ve ortopedik ayakkabı seçimi yapmamız gerekmektedir. Ayakkabı seçimi konusunda dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Öncelikle sağlığa uygun şekilde üretilmiş ayakkabı seçimi yapmamız gerekiyor. Sağlığa uygun şekilde üretilmeyen ayakkabıların; ayak terlemesi ve kokusunun yanı sıra; ayak, topuk, baldır ve bel ağrısı, çabuk yorulma gibi işlevsel bozukluklara yol açtığı  bilinmektedir. Bu tür ayakkabılar, basma bozukluğu, bilek burkulması, tırnak batması, mantar, nasır, deri çatlakları, damar hastalığı ve ayakta şekil bozukluğu gibi birçok rahatsızlığı beraberinde getirir. Ortopedik ayakkabı seçiminde ilk olarak ayakkabının içinin sert olmamasına özen göstermek gerekir. Ayakkabının parmak ucu bölgesinin esnek olması tırnak batmasını engellemesi açısından önemlidir. Ayrıca ayakkabı ile baş parmak arasında yarım santim  boşluk olması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer noktaysa  iç ve dış materyali hava almayan sentetik kaynaklı ürünler cilt hastalıkları , kötü koku ve mantar problemlerine yol açabilir. Bununla beraber ayakkabının burun kısmı dar olmamalı ve ayağın hiçbir bölgesini sıkmamalıdır.

Ortopedik ayakkabıların vücudu rahat taşınmasını sağladığını vurgulayan uzmanlar, ayakkabının rengine ya da modeline değil ayağı rahat ettirmesinin altını özenle çizmektedirler. Bununla beraber Ortopedik tabanlık ayakta yük dağılımının tekrar normale dönmesi için kullanılan vazgeçilmez araçlardan özel olarak yapılan bu tabanlıklar dikkatli seçilmelidir. Tabanlık seçiminde ayağın yumuşak zeminde olması ve ayak numarasının dikkate alınması gerekmektedir. Çocuklarda ayak gelişimi için ortopedik ayakkabı seçimi çok daha  önemliyken bu konuda gereksiz birçok bilgi çöplüğünden ebeveynlerin arınması gerekmektedir. Her çocuğun mutlaka ortopedik ayakkabı giymesi konusundaki inanış yanlıştır. Çocuk ayağı için en sağlıklı olan ayakkabı, kıvrıldığında topuk kısmı ile burnu değecek kadar yumuşak olanlarıdır. Ayrıca çocuklarda gereksiz yere kullanılan ortopedik ayakkabı ya da sandaletler ayakta tembelleşmeye yol açabilmektedir.

Adidas, nike , puma gibi birçok marka yetişkinlerin ve çocukların ayak sağlığı için ortopedik spor ayakkabı üretimine dikkat etmektedirler . Bununla beraber Forelli, Ceyo gibi markalar günlük ayakkabı ve sandalet gibi birçok ortopedik  ayakkabı çeşidine sahiptirler. Fiyatlar 70- 300 tl arası değişkenlik gösterir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*