ORTOPEDİK YASTIK NEDİR? NASIL OLMALIDIR?

Yastık, her insanın ivedilikle kullanmakta olduğu ve bizzat kendi vücut yapısına göre uygun olarak seçtiği ürünler sınıfına girmektedir. Uygun şekilde seçilmiş olan yastık, anatomik yapıya adapte olarak, vücuttaki belirli kısımların, boyun ya da bel ağrıların veya kireçlenme problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Kişisel yastıklarında rahat bir uyku sağlayamamaları nedeniyle çok sayıda insan yoğun derecede boyun ağrısı çekmektedir. Bu kişiler, başlarını yastığa koyduklarında sürekli olarak ideal duruşu sağlayamamaları nedeniyle, çevrelerinde ya da soysal medyada önerilen hemen her yastığı deneme yoluna giderler. Ancak Büyük bir çoğunluk aradıkları yastığı bulamamaktadır.

NEDEN ORTOPEDİK YASTIK?

Ortopedik yastık bağlamında bahsedilmesi gereken en önemli içerik kişinin günlük pratikleridir. Özellikle masa başında ve Bilgisayar başında uzun süre vakit geçirenler ya da gün boyu araç kullanan kişiler bu konuya dikkat kesilmelidir. Bunun nedeni çalışma düzenleri sonucu omurga yapılarının doğal “S” şeklinin bozulmasına, böylece bedensel ağrılara sebep olmakta, daha da ötesi fıtıkla sonuçlanmasına sebep olabilmektedir.

Bu nedenle ortopedik ürünler kişinin ağrılarının önüne geçebilmesi konusunda yardımcı olabilmektedir. Doktorlar da fıtık gibi fiziksel rahatsızlıklara sahip kişilere ortopedik yastıklar önermektedir.

ORTAPEDİK YASTIK SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR?

Vücudumuzu ayakta tutan unsurlardan bir tanesi olan omurga dizisi “S” şeklinde bir yapı oluşturmaktadır. Bu kavisli yapı içerisinde ise en yoğun eğimin bulunduğu alan boyun bölgesidir. Bu nedenle konumuz olan ortopedik yastıklar ise bahsedilen kavisli yapıya uygun olacak şekilde üretilmiş yastıklardır. Örnek olarak, bir kişi ortopedik yastık aldığında ki uygulaması, yastığın yüksek kısmının boyun bölgesine gelecek şekilde konumlandırılması olacaktır. Bunun en büyük nedeni de yine “S” biçimli boyunun boş kalan kısımlarını destekleyebilmesidir. Böylece kireçlenme ve ağrıların boyutunu azaltabilmektedir.

Diğer bir yandan kişisel ortopedik yastığın belirlenebilmesinde fayda sağlayan bir durum daha söz konusudur. Ortopedik bir yastık alma niyeti ile gittiğiniz mağazada aklınıza gelmesi gereken en önemli konu uyku pozisyonunuzdur. Yatak üzerindeki duruşunuz almak istediğiniz yastığı doğrudan etkileyecektir.

Ancak tüm bunlara rağmen rahat bir uyku sağlayamıyorsanız ve de uyandığınızda ağrılarınız devam ediyorsa, çok daha ciddi bir probleminiz olabilir. Bu nedenle ortopedik yastık, yatak vb ürünlerde kalıcı çözümler aramaktansa, uzman bir doktorun gözetimine başvurulması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki doktor yönlendirmesi ile yapılan fizik tedavi ve egzersizlerin uygulandığı tedavi süreçlerinde bile problemin giderilmesi zaman alabilmektedir. Bu nedenle satın almış olduğunuz kişisel Ortopedik yastıklarınızda da çözümü uzun süreli olarak değerlendirmelisiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*