MEDİKAL ORTOPEDİK DİK DURUŞ KORSESİ

Medikal ortopedik dik duruş korsesinin anlatımı öncesinde, korsenin anlamı ve ne işe yaradığı ile ilgili kısa bir açıklamada bulunmak faydalı olacaktır.

Korse Nedir ve Ne İşe yarar?

Korse, temelde bir insanın üzerine dışarıdan uygulanan ve belli bir şekle sahip olan kılıf olarak nitelendirilebilir. Söz konusu korse bazı zamanlarda metal çubuklar barındırarak veya sert plastikten elde edilip vücuda belirli bir duruş vermeyi amaçlar.

Çeşitleri Nelerdir?
Korse olarak “dik durma korsesi”, “sırt korsesi”, “kamburluk korsesi”, “bel
korsesi”, “boyun korsesi, “çelik korse”, “skolyoz korsesi”, “lomber
korse”,”lumbosakral korse”,”halo korsesi”,”torakolomber korse” birçok çeşit sayılabilmektedir.

Her birini detaylı olarak bahsederek asıl konumuzdan sapmak istemeyiz ancak korsenin ne işe yaradığı ile ilgili bilgileri de paylaşmazsak vermiş olduğumuz bilginin eksik kalmasını da istemeyiz. Bu nedenle genel olarak işleviyle ve sağladığı faydaların neler olduğu ile ilgili bilgi sunmakta fayda görmekteyiz.

Sırt korseleri vücut ağrısı ya da duruş bozukluğu ile ilgili yarar sağlar mı?

Sırt korsesine sahip birçok insan ağrı ve rahatsızlıkları ile ilgili belirli bir süre boyunca korse kullanmanın olumlu sonuçlar gösterdiğini belirtmiştir.

Elbette kullanımı öncesinde kesinlikle uzman bir doktordan görüş almanız, sağlığınız açısından önem arz eder. Çünkü vücut ağrılarınız ya da şikayetleriniz sonucu doktorun önermiş olduğu korse kullanımı ile etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Özelikle uzun süreli oturma düzenine sahip kişilerin duruş bozukluklarında korse tercih etmeleri ileride oluşabilecek olan şekil bozuklarının önüne geçmesinde fayda sağlamaktadır.

Dik Duruş Korsesinin Faydaları

Gelelim asıl konumuz olan dik duruş korsesine. Yaklaşık bir ay boyunca kullanılan dik duruş korsesi, omurga yapınızdaki şekil bozukluğuna dair yönelimi minimuma indirmektedir. Bununla birlikte günlük pratiklerinizde eğilme ya da kalkma hareketlerinizde ya da ağır bir yük kaldırdığınız taktirde hareketlerinizi kolaylaştırmayı sağlar. Herhangi bir  ağır yükün kaldırılmasında ya da yanlış bir hareket sonrasında sırt, bel ve boyun düzeninin stabil kalmasına ve bozulmamasına destek olur. Böylece omuzların arkaya doğru gerilmesini sağlayarak omurga kemiğinin düzelmesini ve sırt kısmındaki kavisin ortadan kaybolmasına neden olur.  Bu nedenle omurganın ideal şeklini almasına yardımcı olacağı için sırt ve bel ağrılarınızın da hafiflemesini sağlamaktadır. Bununla birlikte eğer ortopedik cerrahi bir işlem geçirdiyseniz, işlem sonrası vücudunuzu korumaya yönelik de fayda sağlamaktadır. Sağlıklı bir vücut için bu korselerin kullanımı etkili olmaktadır.

Dik Duruş Korsesinin Fiyatları

Kullanan kişilerin olumlu olarak yapmış olduğu yorumlarda ve kullanımına yönelik verdikleri tavsiyeler gözlemlenmektedir. Sırt ağrılarınız varsa sizler de sırtınıza yumuşak ve aynı zamanda kuvvetli bir destek sağlayan bu korselerden sipariş verebilirsiniz. Bu korseleri medikal ürün satışı gerçekleştiren mağazalardan ve internet üzerinden temin edebilirsiniz. Fiyat aralığı teknik özelliklerine göre ortalama 30 tl ile 200 tl arasında değişkenlik göstermektedir. Almak istediğiniz ürünün satın almadan önce teknik ve kullanılan malzeme ile ilgili özelliklerine dikkat etmeyi unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*