Ortopedik – Sabo Terlik Nedir ?

Yarım asırlık bir geçmişe sahip olan sabo terlikler ortopedik bir terlik türüdür. Tamamen ortopedik taban özelliği ile üretilen sabo terlikler genellikle gıda ve sağlık sektöründe ağarlıklı olarak kullanılmaktadır. Kullanım özelliği nedeniyle oldukça rahatlık sağlayan sabo terlikler, sık kullanmaları nedeniyle doktorlar ve hemşire üniformasının değişmez bir parçası haline gelmiştir.  Ayrıca rahatlığı ve temizliğinin kolay olması nedeniyle doktorlar reçeteli olar söz konusu terlikleri önermektedir. Özellikle sağlık sektöründe kullanılmasının nedenleri arasında Giyip çıkarılmasının oldukça kolay olması ve bu sayede zaman kaybı yaşatmaması, ter ve kokunun önüne geçilmesi, ayakta geçirilen uzun süreli vakitler sonucu varis olma endişesini önler, düz tabana sahip kişilerin ayak tabanlarını rahatlatır, temiz ve hijyenik kalabilir.

Terliğin yapısı anatomiye göre ayarlanarak, kadınların topuk seviyeleri ile ayak parmakları arasında 3 cmlik bir mesafesinin olması gerekmektedir. Sabo terlikte bu özellik dikkate alınarak tasarlanmıştır.

Bununla birlikte üzerinde bulunan havalandırma delikleri sayesinde uzun süreli ya da stres sonucu oluşan terlemenin önüne geçmektedir.

Ayrıca tasarım ve renk seçiminin oldukça fazla olması tercih edilme sıklığını da arttırmaktadır.

Günümüzde neredeyse bütün eczane ve  sağlık ürünü temin eden bir çok kurumda satışa sunulmaktadır.

SAĞLIĞINIZA YARDIMCI

Sabo terlikler kullanım rahatlığının dışında sağlık açısından da fayda sağlamaktadır. Var olan ağrıların azaltılmasında ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde, mantar ve egzama gibi rahatsızlıkların önüne geçebilmek adına tercih edilmektedir.

YÜRÜYÜŞÜNÜZÜ DESTEKELER

Ayak yapınızı düzenleyerek bir süre sonra atmış olduğunuz adımları ve yürüyüşleriniz daha düzgün olmasını sağlamaktadır.

Genel olarak topuğu, kişinin vücut ağırlığının büyük bir kısmını taşımasından dolayı, ortopedik bir sandalette asıl işleyiş topuğunun sığ olan oyuk içerisine rahatça konumlanmasıdır.

Tabanın kavisleri; topuk kısmından başlayarak, ayağın dış kısmına ve tarak üzerinden geçip baş parmakta neticelenen hareketi tüm adımlarında destekleyerek ayağı doğru pozisyona sokar. Bu sayede kalça eklemlerine, diz ve de omurgada bulunan gerilmeler ortadan kalkmaktadır.

SABO ORTOPEDİK TERLİKLERİN ÇEŞİTLERİ VE FİYATLARI

Sabo terliklerin bir çok çeşidi olduğundan bahsetmiştik. Hem kadın, hem de erkekler için farklı şekil ve tarzlarda üretilmektedir. Bunlar Dolgu Topuk, Tahta Topuklu, Kompak Taban ve Tahta Tabanlı gibi fazlaca çeşide sahip olmakla birlikte kırmızı, pembe, lacivert, siyah, mavi ya da üzeri birçok farklı çeşide sahip motiflerden oluşan örneklere sahiptir. Sabo terlik denildiğinde ilk akla gelen beyaz ya da lacivert terlikler geliyorsa satışının yapıldığı site ve mağazalardaki çeşitlerine göz atabilirsiniz.

Sabo terlikler elbette hekim ve hemşirelerin ağırlıklı olarak tercih etmesi nedeniyle medical mağazalardan ya da iş kıyafetlerinin satıldığı mağazalardan temin edebilirsiniz. Bununla birlikte e-ticaretin gerçekleştirildiği popüler firmalardan hoşunuza giden renk ve çeşitlerine göre satın alabilirsiniz. Çeşitleri arasında fiyat farkı olsa da ortalama 80 tl ile 150 tl arasında değişen fiyatlara sahiptir. Bu aralıktaki fiyatların belirlenmesindeki rolü terliğin desen ve modeli oynamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*